Filmterápia
"A művészet képes áthatni a legmélyebb részünket, ahol nincsenek szavak. A művészet az én gyógymódom a problémáimra, a művészet az, amelyen keresztül hazatalálok.” Nikki Rowe
Filmterápia - avagy a film lehetőségei az egyéni, közösségi, párkapcsolati és családi problémák kezelésében
Habár a hagyományos művészetterápiás eszközökkel, a kreatív zenei, képzőművészeti vagy irodalomi módszerekkel egyre többen találkoztak már, a hetedik művészet, a film terápiás alkalmazása ma még jórészt ismeretlen.
Pedig a film reflexiója nagyon sikeres lehet abban, hogy akár egyénileg, akár párkapcsolatunkban vagy gyermekeinkkel, szüleinkkel kapcsolatban jobban értsük elakadásainkat, cselekvésképtelenségeinket, konfliktusainkat, szorongásainkat. A filmek nagyon hatékonyan segíthetnek ezek feloldásában és megoldásában is, mert a mozgókép a történetmesélés, a hangzások és vizuális kifejezések összetett nyelvével ragadja meg az életet.
A „terápia” nem is annyira a klasszikus gyógyításra utal ilyenkor, inkább a lelki egészség megőrzését és pszichoszomatikus tünetek megelőzését szolgálja. Részben prevenció tehát, amelynek segítségével el lehet kerülni az eszkalációt. A filmterápia a kibontakozó dráma helyett annak gyökereit, kiváltó okait, egy-egy romboló minta ismétlődési láncolatát segít felszámolni. Azokat a mindennapi, mégis könnyen rombolóvá váló konfliktuscsirákat, az együttélés olyan zavarait vagy az egyre tágulóbbnak tűnő generációs szakadékokat bontja ki a filmek segítségével, amelyek – bár gyakran kínzó módon – de mégiscsak mindenki hétköznapjaiban jelen lehetnek, azt nehezebbé tehetik.
A film, amely egyszerre kapcsolódik a valóság és az álmok világához, csodálatos esélyt ad önmagunk, a másik és kapcsolataink megértésére.
Gyertek 2023. november 30-án, 19 órára a Kodolányi János Közösségi Házba, érezzetek rá a filmterápia lehetőségeire, kérdezzetek, beszélgessünk!
A részvétel ingyenes.